1. Prvopočátky

SokolPrvopočátky radotínské atletiky jsou spojeny se vznikem TJ Sokol Radotín (založeného v roce 1888). V rámci Tyršovy tělocvičné soustavy se provozovaly běhy, skoky a vrhy. Toto období bylo bohužel přerušeno 1.světovou válkou.

Po 1.světové válce došlo k obnovení sportovních aktivit. V rámci sokolské atletiky byly, častěji než závody v jednotlivých disciplínách, pořádány závody ve vícebojích většinou v kombinaci s gymnastikou.

2. Atletiky v DTJ Radotín

Atletický oddíl DTJ byl založen v roce 1927. Nejúspěšnějším radotínským atletem této doby byl Jan Kolín, který získal na 3.dělnické olympiádě v Antverpách (1937) 3.místo v běhu na 800m.

3. Vzestup a konec sokolské atletiky

Dráha před sokolovnouV roce 1939 byl založen atletický oddíl Sokola Radotín pod vedením Františka Rysa. Na cvičišti u sokolovny byla zřízena škvárová běžecká dráha s klopenými zatáčkami, doskočiště pro dálku, výšku i tyč a sektory pro kouli a disk. Vzhledem k této kvalitní a mezi jednotami Sokola vyjímečné výbavě sloužilo cvičiště i k pořádání závodů pro jiné pražské sokolské jednoty. Toto slibné období trvalo pouze do roku 1940, kdy byl Sokol zakázán. Po 2.světové válce byla činnost oddílu obnovena, ale opět jen na 2 roky (1946-1947).

4. TJ Spartak Radotín

Pokračující výstavba stadionu v Radotíně (zahájeno v roce 1960) byla hlavním podnětem pro založení atletického oddílu v rámci TJ Spartak Radotín. Stalo se tak v září 1963. Zakládajícími členy byly Luděk Mach, Ing.František Rys, Alois Šoufek a Karel Winkler.

V roce 1964 byl proveden nábor a počet členů stoupl na 75. Radotínský oddíl propagoval atletiku v celém svém okolí a soustřeďoval zájemce z celé jižní poloviny okresu (Zbraslav, Komořany, Černošice, Dobřichovice, Stodůlky atd.). Oddíl se zapojil do akcí okresního svazu atletiky (do roku 1974 byl Radotín součástí okresu Praha západ) a sám uspořádal okresní přebor žactva v přespolním běhu a okresní přebor ve sprinterském dvojboji žactva. Největší akcí bylo uspořádání krajského kola Poháru rozhlasu mladšího dorostu. Na závěr sezóny se pořádal 1.ročník přeboru jednoty o nejzdatnějšího chlapce a dívku, tento závod se těší dodnes velké popularitě.

Luboš RysV roce 1965 se přihlásilo 115 adeptů, ale protože v oddíle byli pouze tři trenéři, nemohli být všichni přijati. Tato situace se v následujících letech ještě několikrát opakovala... V tomto roce si nasazuje oddíl laťku ve výkonnost vysoko (33 titulů přeborníků okresu, 44 překonaných okresních rekordů - 9 dospělých, 23 dorosteneckých a 12 žákovských). Do dorostenecké reprezentace ČSSR se dostal oštěpař Luboš Rys (58,84).

Rudé letniceNa jaře byl uspořádán 1.ročník přespolního běhu Rudých letnic, kterého se v následujících letech účastnilo až 470 závodníků všech kategorií. V některých letech byli startéry pánové zvučných jmen (Jungwirt, Odložil, Zátopek). Po roce 1989 se tomuto velmi populárnímu běhu stal jeho ideologický název osudný.

V roce 1966 se poprvé konalo soustředění na Oboze (Slapská přehrada), které dodnes patří největší odměně za celoroční poctivý přístup k tréninku. V některých letech se také na soustředění jezdilo do Sušice.

V roce 1967 mladší žák J. Mannchen vyhrává Velkou Kunratickou.

V roce 1968 už počet okresních přebornických titulů dosáhl 51. Mladší dorostenec Jindřich Slanina vyhrál přebory ČSSR na 200m. V roce 1970 už uměl „stovku“ za 10,9 což je dodnes oddílový rekord na této trati.

Soustředění v RumunskuV roce 1972 mladší dorostenec Jaroslav Henych zvítězil ve Velké Kunratické. Pro vybraných 7 závodníků se konalo soustředění u moře v Rumunsku.

V roce 1973 mladší dorostenec Karel Blahovec vyhrál přebor ČSSR v běhu na 250 m překážek. Karel Winkler byl vyhodnocen mezi nejlepšími trenéry kraje.

V těchto letech se Spartak Radotín umisťoval kolem 7.místa v žebříčku pražských klubů a dokázal porazit i dodnes velké kluby s nesrovnatelně větší členskou základnou.

V letech 1977 a 1978 v oddíle vykonával trenérskou práci i Petr Moravec.

Ve druhé polovině 80.let byl členem oddílu držitel současného rekordu na 100m Ivan Šlehobr. Už tehdy mu to běhalo a tak nikoho nepřekvapí, že v roce 1986 je přeborníkem Prahy na 60m mladších žáků.

V devadesátých letech dochází ke snižování počtu akcí konaných na atletickém stadionu, škvára není dnes už vyhledávaným povrchem. Částečnou nápravou bylo v roce 1999 náhrada škváry za tartan na rozběžišti pro dálku a výšku.

V novém mileniu naše „barvy“ skvěle hájila (nyní PSK Olymp) Martina Andrštová. Vroce 2003 mistryně ČR v přespolním běhu a 2.místo na MČR 2005 v běhu na 800m.

V roce 2004 oslavil Karel Winkler 70. narozeniny a stále zůstává v trenérské funkci. Starší žák Martin Mrňous vyhrál Velkou Kunratickou.

Zdroj: kronika atletiky Radotín
Napsal: Martin Pěkný

Stvořeno pro Firefox a Explorer v Plzni a Radotíně 2005-08 RSS 2.0